دسته بندی مقالات, کمک فرایند

کمک فرآیند اکریلیکی dl 698

کمک فرآیند اکریلیکی dl 698

کمک فرآیند اکریلیکی  dl 698

کمک فرآیند ها (Processing aids)، به اختصار PA، دسته‌ی مهمی از مواد افزودنی برای پلیمرها ازجمله پلی وینیل کلرید (PVC) هستند. این ماده افزودنی در بسیاری از کاربردهای پی وی سی سخت و نرم مانند: فوم، لوله، فیلم، پروفیل، دیوارپوش، پنجره‌ها، حصار، ورق کلندر شده و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. کمک فرآیندها اگر با غلظت مناسب مورد استفاده قرار گیرند سبب تسریع و تسهیل فرآیند شکل‌دهی پلیمرها، ازجمله PVC خواهند‌شد. به صورت کلی کمک فرآیندها به دلایل زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 1. بهبود شفافیت
 2. ا ز بین بردن اثر جت
 3. از بین بردن اثر پوست کوسه‌ای
 4. بهبود پخت
 5. ایجاد براقیت بالا
 6. بهبود قوام مذاب
 7. ضخامت یکنواخت دیواره
 8. ایجاد مقاومت در برابر آب‌وهوا و عوامل جوی

کمک فرآیند های اکریلیک چند دهه است که به صورت گسترده برای محصولات PVC سخت و منعطف شامل، ورق های کلندرینگ، انواع پروفیل ها، محصولات دمشی، قطعات تزریق و انواع فوم استفاده می شوند. کمک فرآیند های اکریلیک عموماً کوپلیمرهایی هستند که بخش بزرگی از آن‌ها را متیل متاکریلات تشکیل می‌دهد. این مواد معمولاً با ترکیب درصدی 2-0.5 phr در 100 phr رزین PVC ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک عامل کلیدی در تعیین ظاهر و خواص فیزیکی قطعات قالب‌گیری، قابلیت فرآیندپذیری ترکیبات PVC است که با استفاده از کمک فرآیند های اکریلیک می‌توان این امر را بهبود بخشید. کمک فرآیند اکریلیک سبب همجوشی PVC می‌شود، رئولوژی ذوب را اصلاح می‌کند و تسهیل می‌بخشد. برخی از محصولات کمک فرآیند به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که یکی از این عملکردها را انجام دهند در حالی که برخی دیگر ترکیبی از عملکردهای مذکور را ارائه می‌دهند. استفاده از کمک فرآیند های اکریلیک در فرمولاسیون محصولات PVC دارای مزایای متنوعی شامل موارد ذیل می باشد:

 • تسریع سرعت فیوژن، بهبود یکنواختی مذاب وکاهش دمای فرآیند
 • افزایش سرعت تولید
 • پخش بهتر و یکنواخت تر افزودنی ها
 • استحکام فوق العاده بالاتر مذاب و کمک به یکنواختی شکل محصول به خصوص در لبه ها
 • افزایش شفافیت و براقیت محصول و ایجاد یک سطح یکنواخت فاقد هرگونه حفره یا حباب هوا برروی آن
 • آزاد سازی راحت تر محصول از قالب

کمک فرآیندهای اکریلیک متناسب با نوع گرید در وزن مولکولی های متفاوتی عرضه می گردند. با افزایش وزن مولکولی کمک فرآیند اکریلیکی، براقیت محصول افزایش می یابد. در بحث بهبود فیوژن و یکنواختی مذاب تقریبا تمام گریدهای کمک فرآیند اکریلیک عملکرد نسبتا مشابه ای را از خود نشان می دهند. بهبود یکنواختی مذاب تاثیر مستقیمی برمقاومت ضربه محصولات PVC تزریقی دارد. استفاده از کمک فرآیندهای اکریلیک استفاده از گرید با وزن مولکولی مناسب تاثیر به سزایی در خواص نهایی محصول نهایی دارد.

کمک فرآیند از نوع تنطیم کننده فوم dl698 تمامی ویژگی های کمک فرآیند های اکریلیک که بالاتر ذکر شد را دارا می باشد تنها تفاوت این تنظیم کننده ها با دیگر کمک فرآیندهای اکریلیکی در وزن مولکولی شان است و این تنظیم کننده ها وزن مولکولی بالاتری دارند. به همین دلیل پدیده فیوژن را در ترکیبات PVC بهبود می بخشند. به علاوه با افزایش استحکام مذاب از پدید آمدن حباب و سطح ناصاف جلوگیری می کنند. از این محصول در تولید ورق های فومی PVC (با ضخامت بیشتر از mm 15 )بسیار استفاده می شود. پیشنهاد می گردد در هر 100 کیلوگرم رزین PVC به مقدار 15-7 کیلوگرم از این ماده استفاده گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *