اپتیکال برایتنر, دسته بندی مقالات

اپتیکال برایتنر

اپتیکال برایتنر چیست

آشنایی بیشتر با اپتیکال برایتنر یا درخشان کننده نوری

روشن کننده نوری (که به عنوان روشن کننده فلورسنت نیز شناخته می شود) یک ترکیب آلی شفاف است که می تواند فلورسانس را در زیر نور فرابنفش تحریک کند. بسیاری از محصولاتی که ما هر روز استفاده می کنیم شامل روشن کننده های نوری هستند. روشن‌کننده‌های نوری مواد شیمیایی هستند که تولیدکنندگان به محصولاتی مانند کاغذ، پلاستیک و منسوجات اضافه می‌کنند تا سفیدتر و درخشان‌تر به نظر برسند و فرآیند زرد شدن طبیعی را که در طول زمان اتفاق می‌افتد کاهش دهند. شما می توانید این را “اثر تقویت کننده سفید” بنامید. آنها علاوه بر این، این مواد شیمیایی را به مواد تمیز کننده اضافه می کنند تا ظاهر مواد را پس از تمیز کردن بهبود بخشند.

تأثیر روشن کنندگی آن از طریق اصل رنگ فرعی نوری است که باعث می شود مواد زرد رنگ پس از قرار گرفتن در معرض روشن کننده فلورسنت، نه تنها می تواند نور مرئی را منعکس کند، بلکه علاوه بر آن نور UV خارج از نور مرئی را به نور مرئی آبی، زرد یا فیروزه ای تبدیل می کند. نمایش داده این مواد آلی هستند که می توانند سفیدی پارچه و کاغذ را افزایش دهند. روشن کننده ها می توانند اشعه ماوراء بنفش را در طول موج 330 تا 360 نانومتر جذب کنند، در حالی که نور منعکس شده در نور آبی و بنفش با طول موج 400 تا 440 نانومتر، همزمان با نور زرد برگشتی از پارچه در حال سفید شدن است، اما همچنان رنگ زرد را به عنوان متقابل نشان می دهد. رنگ ها بر این اساس این دو رنگ با یکدیگر اضافه می شوند و سفید می شوند تا پارچه به سفید تبدیل شود.

اپتیکال برایتنر / آگرین پلیمر

پس از فرآیند سفید کردن، به دلیل آن بخشی از نور ماوراء بنفش به یک نور مرئی تبدیل می شود تا با افزایش مقدار بازتاب نسبت به پارچه غیر فرآوری شده منعکس شود، روشنایی پارچه درمان شده نیز بهبود می یابد و سفیدتر می شود. همچنین می تواند شفافیت پارچه های رنگی را افزایش دهد. سفید کننده فلورسنت، متفاوت بودن با سفید کننده شیمیایی به رنگ و استحکام پارچه آسیب نمی رساند. اگرچه برای پارچه و کاغذ با زمینه تیره‌تر، اگر تحت عملیات روشن‌کننده مستقیم بدون سفید کردن قرار گیرند نمی‌توانند نتایج خوبی به دست آورند. روشن کننده نوری عمدتاً در صنعت نساجی برای بهبود سفیدی انواع پارچه های طبیعی و مصنوعی استفاده می شود. از آنجایی که مواد روشن کننده مورد استفاده در منسوجات در حین شستن لباس ها شسته می شوند، به عنوان عنصری در شوینده های لباسشویی نیز استفاده می شوند.

جزئیات بیشتر

در سال های اخیر، کاربرد آن در زمینه های کاغذ، پلاستیک، چرم، تونر نوری، مواد شوینده مصنوعی و سایر نیازهای روزانه نیز به سرعت در حال توسعه است. همانطور که قبلا ذکر کردیم آنها نیز بخشی از صنعت پلاستیک هستند، ما می توانیم آنها را در مستربچ هایی که محصولات پلاستیکی را شفاف می کنند پیدا کنیم. این ترکیبات شیمیایی که به عنوان روشن کننده های فلورسنت نیز شناخته می شوند هنگامی که در معرض پرتوهای فرابنفش نامرئی قرار می گیرند نور مرئی با انرژی کمتری را ساطع می کنند که منجر به پارچه ای روشن تر و سفیدتر می شود. توجه به این نکته ضروری است که کاربرد نادرست یا مقادیر نامناسب می تواند منجر به نتایج غیرمنتظره و حتی زرد شدن شود. این ویژگی منحصر به فرد باعث شده است که عوامل روشن کننده نوری در صنایع مختلفی مانند نساجی، پلاستیک، کاغذ و لوازم آرایشی مورد توجه قرار گیرد.

اپتیکال-برایتنر-2

تقریباً 400 نوع روشن کننده در پایگاه بین المللی Color Index فهرست شده است، اما کمتر از 90 نوع به صورت تجاری تولید می شوند و تنها تعداد انگشت شماری از آنها از نظر تجاری مهم هستند. نام‌های عمومی شاخص رنگ و اعداد اصلی را می‌توان به یک ماده خاص اختصاص داد. با این حال، برخی از آنها تکراری هستند، زیرا تولید کنندگان هنگام تولید آن را برای شماره شاخص درخواست می کنند. روشن کننده ها را می توان با افزودن پلی ال های خاصی مانند پلی اتیلن گلیکول با وزن مولکولی بالا یا پلی وینیل الکل تقویت کرد. این افزودنی ها انتشار نور آبی مرئی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. روشن کننده ها را نیز می توان “خاموش کرد”. روشن کننده بیش از حد اغلب باعث ایجاد یک اثر سبز می شود زیرا انتشار گازهای گلخانه ای در بالای ناحیه آبی در طیف مرئی ظاهر می شود.

روشن کننده ها معمولاً به شوینده های لباسشویی روشن کننده اضافه می شود تا لباس تمیز تر به نظر برسد. لباس‌های شسته‌شده معمولاً مایل به زرد به نظر می‌رسند که مصرف‌کنندگان آن را دوست ندارند. روشن کننده های نوری جایگزین بلوینگ شده اند که قبلاً برای ایجاد همان اثر استفاده می شد.  روشن کننده ها در بسیاری از کاغذها، به ویژه کاغذهای با روشنایی بالا استفاده می شوند که در نتیجه ظاهر بسیار فلورسنت آنها در زیر نور UV است. روشنایی کاغذ معمولاً در 457 نانومتر اندازه‌گیری می‌شود که در محدوده فعالیت فلورسنت روشن‌کننده‌ها قرار دارد. کاغذ مورد استفاده برای اسکناس حاوی روشن کننده های نوری نیست، بنابراین یک روش رایج برای تشخیص اسکناس های تقلبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *