استئاریک اسید, دسته بندی مقالات

اسید استئاریک

اسید استئاریک چیست

آشنایی بیشتر با اسید استئاریک

اسید استئاریک در چربی حیوانی (تا 30٪) بیشتر از چربی گیاهی است (معمولا <5٪). استثناهای مهم، غذاهای کره کاکائو (34٪) و شی باتر هستند، که در آنها محتوای اسید استئاریک (به عنوان یک تری گلیسیرید) 28-45٪ است.

از نظر بیوسنتز، اسید استئاریک از کربوهیدرات‌ها از طریق دستگاه سنتز اسیدهای چرب تولید می‌شود که در آن استیل-CoA بلوک‌های ساختمانی دو کربنه را تشکیل می‌دهد.

اسید استئاریک از چربی ها و روغن ها با صابون سازی تری گلیسیریدها با استفاده از آب داغ (حدود 100 درجه سانتیگراد) به دست می آید. سپس مخلوط حاصل تقطیر می شود. اسید استئاریک تجاری اغلب مخلوطی از اسیدهای استئاریک و پالمیتیک است. از نظر تجاری، اسید اولئیک همانطور که در نخل و سویا یافت می شود، می تواند هیدروژنه شود تا اسید استئاریک بدهد.

به طور کلی، کاربردهای اسید استئاریک از ویژگی دو عملکردی آن بهره می برد، با یک گروه سر قطبی که می تواند به کاتیون های فلزی متصل شود و یک زنجیره غیر قطبی که حلالیت را در حلال های آلی می دهد. این ترکیب منجر به استفاده به عنوان یک سورفکتانت و عامل نرم کننده می شود. اسید استئاریک تحت واکنش‌های معمولی اسیدهای کربوکسیلیک اشباع قرار می‌گیرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها احیای به استئاریل الکل و استری‌سازی با طیف وسیعی از الکل‌ها است. این در طیف وسیعی از تولیدات، از دستگاه های الکترونیکی ساده تا پیچیده استفاده می شود.

 

استئاریک اسید / آگرین پلیمر

 

نگاه جزئی به موارد استفاده اسید استئاریک

با توجه به بافت نرم نمک سدیم که جزء اصلی صابون است، سایر نمک ها نیز به دلیل خاصیت روان کنندگی مفید هستند. نمک های استئارات روی، کلسیم، کادمیوم و سرب به عنوان تثبیت کننده حرارت PVC استفاده می شود. از اسید استئاریک همراه با روغن کرچک برای تهیه نرم کننده ها در سایزبندی پارچه استفاده می شود. آنها را حرارت داده و با پتاس سوز آور یا سود سوزآور مخلوط می کنند. نمک های مرتبط نیز معمولاً به عنوان عوامل آزاد کننده استفاده می شوند. به عنوان مثال، می توان از آن برای ساختن قالب های ریخته گری از قالب قطعه گچی یا قالب ضایعات، و برای ساختن قالب از خاک رس پوسته دار استفاده کرد. در این استفاده، اسید استئاریک پودر شده را در آب مخلوط کرده و سوسپانسیون را روی سطح می‌مالند تا پس از ریخته‌گری جدا شود. این با کلسیم موجود در گچ واکنش داده و لایه نازکی از استئارات کلسیم را تشکیل می دهد که به عنوان یک عامل آزاد کننده عمل می کند.

 

اسید-استئاریک / آگرین پلیمر

 

اسید استریک را می توان به استئارات روی تبدیل کرد که به عنوان روان کننده برای کارت های بازی (پودر بادبزن) برای اطمینان از حرکت صاف هنگام بادکش استفاده می شود. اسید استئاریک یک روان کننده رایج در قالب گیری تزریقی و فشار دادن پودرهای سرامیکی است. همچنین به عنوان آزاد کننده قالب برای لاتکس فوم که در قالب های سنگی پخته می شود، استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *